Je život opravdu “nefér”?

MIAMI <3
MIAMI 2020

Neúspěch ve vztazích, profesní sféře… celoživotní pocit smůly přilepené na patách.

Příběhy i osudy lidí mne doslova fascinují. Ráda pozoruji , naslouchám, nekritizuji. Ve chvíli, kdy cítím, že mohu na základě svých zkušeností v daném směru nabídnout radu, vyjádřím se.

Témata probíraná s mými přáteli jsou různá. Mimo příjemné záležitosti dojde také řeč i na “trable”.. ať už se týkají chlapů, zaměstnání, celkové životní situace…

Mým názorem je, že ideální dialog, týkající se konkrétního problému, by měl končit návrhem řešení. 

Návrhem – postupem, který následně daný problém odstraní. Plán, akce, úspěšná náprava problému.

Bohužel mi občas pozdě dochází, že někteří lidé řešení nechtějí. Nestojí ani o dobře míněné rady. Vlastně potřebují jen nádobu, do které všechna svá negativa mohou vylít. Případně  posluchače ( kývače ) , který je v jejich přesvědčeních jen utvrdí. NIC víc .

Moje návrhy a rady postupem doby následovala nekompromisní výměna názorů mezi mnou a danou osobou – diskutérem. Z dialogu jsem záhy  rozpoznala, že stěžovatelka netouží po žádné zásadní změně její nevyhovující situace, byt se snažila tvářit poměrně radikálně .Její životní role je pro ní s výhradami pohodlná, známá, jistá. Takové to příjemné životní ‘stereotypní bahýnko’ . Každá rada i nápad na “řešení” byly v zápětí překryty desítkami argumentů a ujištěními, proč je změna k lepšímu jen mojí utopickou představou.

Slovní terapie dočasně pomohla danou osobu zbavit se vnitřní chvilkové nespokojenosti. Poměrně otevřená diskuze bohužel nevyvolala dostatečně silný  impuls  k tomu aby podpořil touhu dotyčné něco od základu  změnit.

Paradoxem je, že se občas přistihnu při  podobném vnitřním  dialogu  sama se sebou. Především v souvislosti s přípravou realizace nového projektu.. stejná vnitřní dramata prožívám před ukončením toxických a nezdravých vztahů, které mi postupně čím dal tím více užírají mojí životní energii.

Je důležité si uvědomit, ze vnitřní strach ve spojení s občasnými nejistotami jsou nevyhnutelné při jakékoliv produktivní činnosti či změně. 

Zdůvodňováním si sami sobě  – proč něco nelze udělat, hledáním si řady oblbujících výmluv – opakovaně podporujeme svojí nežádoucí prokrastinaci . Potřebné akce v daném směru následně trestuhodně odkládáme – nulový výsledek

Ono je totiž mnohem snazší zaujmout roli slabé, životem zmuchlané loutky. Zdá se jednodušší zbaběle tvrdit, že je život nefér a není nám přáno, než -li se zodpovědné čelem postavit opravdovým nepříjemnostem a situaci vlastním přičiněním změnit. Uvést věci do pohybu, prožít počáteční diskomfort.. Jít doslova s kůží na trh.

Mějme vždy tato slova na paměti, nacházíme – li se v nám nevyhovující situaci.  Život nás nechce trestat, chce nás pouze něco naučit. Nabízí nám prostor k růstu, seberealizaci. Využijme toho! Úspěch se záhy dostaví..

Budeme- li vnímat životní nepříjemnosti a “lekce” tímto pohledem, dostáváme se na zcela novou cestu.

Zlatým pravidlem je, že dostanete vždy to, čemu věříte, že Vám patří.

To, na čem stavíte své hodnoty, usilovně na všem potřebném pracujete. A to dlouhodobě .. Občasné záchvaty pracovitosti přecházející v dlouhodobou letargii k ničemu zásadnímu v životě nevedou..

Položte si otázky … co Vás nyní trápí, co chcete změnit a odkládáte to ? 

Čeho se bojíte ? Kam směřují Vaše myšlenky nyní?  Do čeho a do koho investujete momentálně nejvíce času?  Co Vám tyto aktivity a lidé opravdu přináší?

Vědomě a velmi pečlivě se rozhodujte, čemu a komu věnujete práci, čas, snahu, lásku … 

Nenechte si nesmyslně zničit tolik potřebné odhodlání Vaším vnitřním strachem a obavami z jakékoliv titěrné změny, spojené s předtuchou částečného nepohodlí.  🙂

život není “nefér” život je naopak fér.

Řešíte – li konkrétní situaci neváhejte mne kontaktovat info@liakees.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *